| Fllyyper a întrebat:

Vw polo 1.0 sau 1.4 benzina? care consuma mai putin am auzit ca versiunea cu motor mai mic consuma mai mult ca e mai turat motorul. am nevoie de pareri sugestii ce sa aleg? fie si alte modele exclus fiat. Dispun de 2000 de euro pentru o masina mica si economica. Astept

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Niciodata un motor mai mic nu va consuma mai mult decat unul mai mare (asta daca sunt din aceeasi generatie)
Normal ca un motor mai mic din 90 e posibil sa consume mai mult decat un motor mai mare, dar contemporan.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca motorul de 1.0 are turbina la viteze mari va consuma probabil mai mult decat cel de 1.4, dar diferentele sunt destul de mici. In schimba la asigurari si la impozit se va simti o diferenta in favoarea celui de 1.0

| deyuionut a răspuns:

Chestia asta cu motor mare/ consum mic e mai mult la motoarele diesel