| Salut2023 a întrebat:

Salutari, recent am achizitionat un Pegout 407, 1.8 116HP sw 2005.08, benzuna
(am mai avut 4 masini pana acum), si cand am ajuns la proprietar, masina era perfect tehnic, era intr-o canistra ceva motorina si nu m-am uitat, am fost la peco sa alimentam masina care ramasese fara benzina, dupa a avut probleme majore cu precum, zdruncinari, oprire motor in mers si in special la frane, acum ca am schimbat (filtru benzina, aer, habicul, ulei, uleiul, bobina de inductie, bujii, curatat su verificat de mine injectoarele, ba chiar am folosit de doua ori aditivi de curatare, + clapeta de are+ egr curatat)
Probleme depistate!
1 - Bobina de inductie in momentul de fața, are suruburile defecte, filetul, pana sa le refac, am filosit o pana din lemn, si ceva cauciuc si am batut usor cu ciocanul sa tina bobina cat mai fixa.
2 - ceva cablaje defecte la mufe, nu ating bine, au aparut si pe tester, in rest alte erori nu am
Problema principala este consumul de carburant, care oricat de econom a-si merge(cu anvelope umflate ok+ altele)
Ma tine in o medie mixta de 10.4%
Mai mic de 8.5 nu reusesc sa il scad.
Doar cand merg pe drum intins, fiind putin panta, constant cu 70 in a -5a scot consum de 4 4.5, 5-6%
Si motorul inca face probleme la relanti, da rateuri minuscule si mai mari uneori, acum e mult mai bine, insa, nu are puterea pe care o avea, am parcurs deja +3. 000km cu ea, nu stiu ce sa ii mai fac sa scad consumul, are catalizatorul!
Ce pot face, multumesc!
(Mi-as dori un consum mediu de cel mult 6-7.5 extra urban)

2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Este de la motor, care nu mai arde eficient combustibilul. Singurul lucru pe care il poti face este sa te apuci sa dai jos motorul si sa-l desfaci piesa cu piesa pentru a-l curata si a-i schimba garniturile - acolo unde este nevoie. Operatiunea asta poate readuce consumul la cel din fabrica. Oricum, masina are aproape 20 de ani, si e normal ca motorul sa necesite o astfel de operatie. Bafta!

| Cherciumihai a răspuns:

Salut! Se pare că ai depistat câteva probleme la mașina ta și ai făcut deja unele reparații. Consumul ridicat de carburant poate avea mai multe cauze, cum ar fi probleme la sistemul de alimentare, la injecție sau chiar la motor. Ar fi bine să consulți un mecanic specializat pentru a verifica și a diagnostica exact problema. Ei ar putea să ofere soluții specifice pentru mașina ta și să te ajute să îmbunătățești consumul de carburant. Sper că vei reuși să rezolvi această problemă! peace sign