| pacificrim123 a întrebat:

Am o intrebare se poate pune un motor pe benzina pe o cutie de viteza diesel ca am vazut intr-o documentatie ca o masina de teren are si uni ma contrazic ca merge prea turata imi puteti raspunde mai explicit

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cutie de diesel pe motor pe benzina, nu merge prea turat, ci subturat. Dieselul are puterea maxima pe la 5000 rpm, iar benzina chiar si peste 7000.
Deci combinand motorul pe benzina cu o cutie diesel, obtii viteza mai mare, cu turatie mult mai mica. E posibil la masinile de teren, le-ar transforma in masini de drum lung. Insa rapoartele de diesel nu i-ar mai permite motorului sa traga pe pante abrupte.
Cutia de benzinar pe motor diesel e o prostie, ca merge foarte turat, cu viteza mica. Motoarele diesel lucreaza perfect pe la 2000-3500rpm, iar o cutie din aia cere frecvent 4000-5000, la viteze mai mari.