| Silviu_Timohi_1996 a întrebat:

Am o Kia Sorento 2007 de 2500 cm, 170 cp, euro 4.As vrea sa o vand. Trebuie sa platesc vreo taxa sau cumparatorul trebuie sa plateasca?

4 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Deci,daca masian este inmatriculata RO de tine si ai dovada de la ANAF ca nu ai recuperat taxa, atunci cumparatorul nu trebuie sa plateasca nimic.
Daca masina este inmatriculata si ai recuperat taxa, atunci cumparatorul plateste inca odata taxa cand trece masina pe numele lui.
Daca masina nu este imatriculata atunci evident cel care o cumpara suporta toate costruile pentru a o inscrie, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai platitta taxa de inmatriculare si dovada ca nu a fost recuperata cumparatorul scapa de taxa de timbru, mai raman alte taxe insa prec um RAR, taxa de certificatd e inmatriculare, numere daca vrea sa le schimbe, RCA pe numele lui

| 0x11111051 a răspuns:

Pui anunt pe un site.
Cumparatorul iti da banii, si semneaza documentele. Despre care taxa anume merge vorba?

| Silviu_Timohi_1996 explică:

In primul rand masina nu este adusa de afara. Eu sunt al doilea proprietar si as vrea sa o vand este inmatriculata pe Romania de cand a fost cumparata de primul proprietar.