| ELmirabell a întrebat:

Buna seara si multumesc din start pentru ajutor!
Situatie: Am cumparat in 2008 o masina din afara, am inmatriculat-o in Romania, platind taxa de vreo 550 de euro.
Anul trecut am depus cerere de restituire a acelei sume ( pe cale judecatoreasca) iar banii mi-au fost inapoiati.
Intrebare: Daca vreau sa vand acum masina ( are numere romanesti), cumparatorul trebuie sa mai plateasca vreo taxa? Daca da, cat si ce reprezinta acea taxa? ( an de fabricatie 1994, Euro 2, motor 1.6).
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Dacă nu ai fi recuperat taxa de primă înmatriculare, cumpărătorul nu ar mai fi fost nevoit să plătească taxa de mediu.
Acum, pentru absolut orice mașină trebuie plătită o taxă de mediu, la prima înscriere în circulație, sau la primul schimb de proprietari, dacă aceasta nu a fost plătită, sau a fost restituită.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, cumparatorul va trebui sa plateasca timbrul de mediu, conform OUG nr.9/2013. Daca tu nu solicitai restituirea taxei atunci cumparatorul de acum nu ar fi trebuit sa plateasca timbrul de mediu.

| 0rlando a răspuns:

Da, trebuie să plătească taxa de mediu, care costă 639 de euro.

| ELmirabell explică (pentru 0rlando):

Multumesc frumos!
Nu ma pricep atata, dar aceasta taxa de mediu are legatura cu restituirea taxei initiale de inmatriculare sau s-ar fi aplicat oricum la vanzarea masinii? Cu toate ca masina are numere romanesti, figureaza undeva ca masina de import la mana a doua? Incerc sa inteleg logica acestor taxe si nu am pe cine intreba...
O seara minunata!

| 0rlando a răspuns (pentru ELmirabell):

Dacă nu ai fi recuperat taxa de primă înmatriculare, cumpărătorul nu ar mai fi fost nevoit să plătească taxa de mediu.
Acum, pentru absolut orice mașină trebuie plătită o taxă de mediu, la prima înscriere în circulație, sau la primul schimb de proprietari, dacă aceasta nu a fost plătită, sau a fost restituită.