| KinekT a întrebat:

Am o masina Opel Meriva 1.6 2004. Am bagat benzina 17 l, si in aproximativ 200 km s-au terminat. Tin sa precizez ca am mers cu ea extra urban si ca aveam becul de la exhaust gases aprins. De ce s-au consumat asa de repede la un consum de 6%?

Răspuns Câştigător
| SomeRomanianGuy a răspuns:

"Aveam becul de la exhaust gases aprins" si cu asta ti-am raspuns la intrebare. O sonda lambda ori e pe duca, ori motorul nu face corect amestecul aer-carburant si sonda inregistreaza asta, iar ECU incearca sa compenseze prin injectarea a mai multa benzina in cilindri, de aici si consumul tau de 8, 5-9 litri la suta de km extra-urban.