| KinekT a întrebat:

Am masina Opel Meriva din 2004 si imi consuma foarte mult ulei.Este normal?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este normal.Schimba setul motor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce ulei pui, cum exploatezi motorul, etc.
Poate ai scurgeri, sau poate se intampla altceva prin motor (ceva infundat), si de aia o ia aiurea uleiul.
Cele mai 'clasice' cauze ale consumului de ulei, sunt segmentii uzati, sau ghidurile supapelor.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mult in comparatie cu ce?
Cand foloseam Castrol 5w40 imi consuma 0, 5 l la 1000km.
Am pus Aral 5W40 si nu mai consuma deloc. Fiat Doblo si Laguna 2, 2d
La un 1, 8 tsi imi consuma 1l la 1000km castrol 5w30edge.
Am pus 5w50mobil1 nu mai consuma deloc.
Am avut si un segment spart odata si consuma 1 litru la 1000km indiferent de tipul de ulei.