| Myhay94 a întrebat:

Am o masina renault diesel 1.9, ce baterie trebuie sa ii cumpar, adica cati amperi sa aiba sa fie mai puternica?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intre 70 si 80 de amperi trebuie sa aiba bateria, la asa un motor.
Merge si una mai slaba, de 60 de exemplu, insa daca ai probleme cu pornirea, sau e iarna, o sa-ti dea batai de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un acumulator cu o capacitate mai mare decat cea indicata de fabricant iti poate micsora durata de viata a alternatorului.
72 A este suficient.

| Iris1997 a răspuns:

Baterie nu iti mareste capacitatea motorului, bateria este doar pentru sistemul electric al masinii ( faruri, lumini bord, stergatoare et. )
Din partea mea scoate baterie si pune direct fire de la stalp daca chiar vrei sa-ti arzi instalatia electrica (daca nu ai ce face cu banii) straight face

| MariusGaby78 a răspuns:

Daca te referi la puterea bateriei, dupa mine ar trebui sa iti iei una de 70 de amperi si bineinteles 12V spun asta pentru ca si eu la masina am la fel si porneste la sfert de cheie happy
Dar daca te referi la puterea motorului, acolo mu ajuta bateria decat la pornire... totusi ai putea sa-i pui turbo si o turbosuflanta in caz ca nu are. succes!

| ombladon a răspuns (pentru MariusGaby78):

O suflanta pentru frunze nu ar fi mai potrivita?