| chioscuta a întrebat:

Am o problema cu o Dacia 2004 in demaraj cutia de viteze scoate niste zgomote,uneori niste batai mari venite dinspre cutie,am impresia ca cutia de viteze se misca,pentru ca uneori la turatii mai mici de 1, 8-200 sa zicem ca nu am turometru,masina se zgaltaie, merge in suturi.Cutia nu intra in viteze frumos deloc parca e fier pe fier asa,cel putin cu marsarierul e mare chin pana intra,am mai reglat si cablu de la ambreaj.l-am mai slabit, insa nu s-a intamplat mai nimic.Ce poate fi? Multumesc mult anticipat!

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dar la un mecanic batran, care stie daciile surub cu surub, de ce nu mergi?

| chioscuta explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai din cauza timpului si a banilor poate o faceam eu.Sau cel mult cu cineva, un vecin. big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru chioscuta):

Eu stiu ceva mecanica "amatoriala", dar cand vine vorba de cutii de viteze nu ma bag.
E drept, am si la cine apela.

| chioscuta explică:

Totul a fost de la tampoanele cutiei, alea de cauciuc le-am schimbat si nu mai am nicio problema.

| Claudiu15g a răspuns:

S-ar putea sa ai vreun rulment nasol in cutie, poate sa fie si din cauza la ambreiaj daca zici ca merge in suturi. Ai verificat daca nu cumva ai scurgeri de ulei pe la cutie?

| chioscuta explică (pentru Claudiu15g):

Am scurgeri de ulei pe la cutie. big grin

| Claudiu15g a răspuns (pentru chioscuta):

Da cutia jos de pe motor, ia un tub de mastic din acesta http://www.bestautovest.ro/......rosu.html, desfa cutia, dai cu mastic de jur imprejur si inchide-o la loc. Las-o o zi fara sa bagi ulei in ea, a doua zi baga ulei (nou), ai grija sa nu bagi mai mult decat zice producatorul ca va face presiune si s-ar putea sa scape iar ulei. dupa ce ai terminat toate astea pune cutia la loc pe motor si vezi cum se comporta. Inca ceva. Fii atent sa nu-ti pice si pe la priza directa, daca iti pica pe acolo ai simeringul dus si trebuie schimbat. in caz ca iti pica pe acolo da si ambreiajul si volanta jos si curata-le cu benzina.

| chioscuta explică (pentru Claudiu15g):

Si un carait si un bubuit foarte tare, sa fie tot de la asta oare?

| Claudiu15g a răspuns (pentru chioscuta):

S-ar putea sa fie tot de la asta. Ca daca ti-a curs mult ulei nu mai ai ulei de ajuns in cutie si nu mai face ungerea cum trebuie.