| Sp4RkMan a întrebat:

Am o problema cu radiatorul, merg cam 20 de minute si se incalzeste foarte foarte tare, partea care duce la termostat si furtunul sunt fierbinti, iar cealalta parte de radiator e rece si furtunul care duce la pompa de apa tot rece e. nu stiu care ar fi problema, daca merg asa cu el se opreste motorul si dupa nu mai porneste decat atunci cand e rece motorul... ceva idei?

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Ți-ai dat singur răspunsul. Termostat defect.
Îl poți înlocui și singur dacă te pricepi puțin, oricum, nu e scump.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai termostatul blocat, sau ai aer in instalatie.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Verifica-i termostatul si controleaza buna functionare a pompei de apa, incearca o eliminare a termostatului doar de la el tot necazul. Faptul ca se opreste este datorata supraincalzirii si a unui amestec sarac in benzina, fa-i o recarburare! Demonteaza-i furtunul gros de sus ce duce pana in termostat si vezi daca fluxul de apa este normal, si continuu. Daca fluxul de apa este bun schimba-i termostatul!