| anonim_4396 a întrebat:

La un Volkswagen Crafter (Camioneta) a iesit furtunul de la radiator, a pierdut tot antigelul, a mers cu el asa pana s-a incins motorul si s-a oprit.Motorul porneste, nu se accelereaza, si se opreste imediat. Am remediat o parte din problema, am pus furtunul la loc, am pus antigel la nivel, a mers cateva secunde, a bagat ulei in antigel si s-a oprit. De ce a bagat ulei in antigel si de ce cand porneste nu se accelereaza (se opreste)?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E afectat motorul din cauza ca s-a incins prea tare si nu isi revine deodata, vezi maine dimineata daca nu tractare si reparat in conditii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Garnitura de chiuloasa e praf. Trebuie inlocuita, cum ti-am zis si la cealalta intrebare.
Apoi, trebuie de vazut de ce se opreste. Ar putea fi tot din cauza garniturii, asa cum ajunge antigel in ulei, e foarte posibil sa ajunga si in camera de ardere (cilindru), si din cauza asta se opreste, ca nici un motor nu merge cu apa.
Oricum, parerea mea este ca motorul ala nu mai merita reparat, daca a ajuns sa fie supraincalzit in halul ala, sigur are o uzura imensa, piesele nu mai merg "unse" in el, ca urmare n-o sa mai 'execute' performantele pentru care a fost facut, si aici ma refer la putere, consum si norma de poluare.
O sa manance ulei, nu o sa traga, o sa se umple computerul de erori, si n-o sa te poti baza pe masina.

| IonutzMariusz a răspuns:

Pentru că s-a ars garnitura de chiuloasa.