| AndreiHaD a întrebat:

Am o problema cu un Renault Clio 1, la rece mi se aprinde martorul de bujii incandescente si mi se tureaza singura iar eu raman fara acceleratie. Nu stiu de la ce poate fi…. daca ati avut aceeasi problema si stiti cum sa o rezolvati va rog sa imi spuneti. Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Martorul bujii clipeste cand este o problema la motor, de obicei la injectie.
Daca e motorul 1.5 dci, presupun ca ai cel putin un injector blocat deschis, care ineaca motorul si in curand va topi pistonul.
Alta varianta ar fi turbina sparta, dar in cazul asta ar scoate mult fum alb.

| relian a răspuns:

laughing deci iti si arata ce ar fi rau,dar tu tot nu sti cam ce ar fi,, asta da esti tare de tot.
Pai daca se aprind bujiile sau becu ala siti zice ca acolo ai probleme, vrei sa se schimbe singutre alea?
Du-te cumpara unele noi, punele, reseteaza masina, apoi conduci iar si vezi ce mai apare.