| Mihāitā75 a întrebat:

Am un Renault Clio 1.5 dCI, an fabricatie 2003, si am o problemā cu pornirea in special dimineata, nu se aprinde becul la bujia incandescentā, dau la automat mimic, intr-un târziu, dupā ce închid si deschid contactul la cheie de 6-7 îmi apare becul la bujia incandescentā, dupā care masina porneste imediat. Masina merge perfect. Am oprit masina cu motorul cald sau rece, aceeasi poveste! Nu se aprinde becul la bujie. Câteoadā se aprinde la a doua rotire a cheii in contact!
Am schimbat releul de la bujii, nou nout, aceeasi problemā!
Mā poate ajuta cu un sfat?
Multumesc

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu din ce stiu, masinile astea disel, cu bujii de astea incandescente, nu pornesc la fel ca cele pe benzina.
Adica nu te urci, bagi cheia in contact rasucesti si gata ai pornit.La astea bagi cheia in contact, pui contactul, apoi astepti pana apare becu ala cu bujia, sau la masina ce eu am condus, pana se stinge lumina respectiva, apoi rotesti cheia sa pornesti.

Bine eu am mers cu o masina diesel, am pornit si fara sa mai astept sa se stinga lumina aia.
Ce stiu, la masina asta ce zic eu, cand puneai contactul aparea si lumina aia cu bujia, trebuie sa astepti pana se stinge, apoi pornesti motorul.

Lumina aia iti arata cand aerul a fost incalzit in admisei si e bun sa pornesti. Lumina se stinge sau se aprinde, dupa caz, tu spui ca la tine cand se aprinde atunci pornesti.
Asa ca incearca si tu sa astepti, pui contact si astepti sa se aprinda lumina, cand se aprinde, atunci pornesti, vezi ce se intampla.

Daca pui contactul si dupa stiu si eu 1 minut nu se aprinde, inseamna ca ceva este in neregula.

| Mihāitā75 explică (pentru relian):

La mine nu se aprinde becul la lumina incandescentā, când rotesc cheia în contact fārā a da la automat! Doresc sā spun când pun contact pe bujii

| relian a răspuns (pentru Mihāitā75):

Nu stiu, poate fiecare masina este diferit facuta.Cel mai bun, e sa cauti manualul si acolo sa vezi ce spune, cand se aprinde, daca trebuie sa se aprinda, ori sa se stinga.

Eu am mers cu un truck diesel si asa avea, asa are, cand pui contactu, se aprinde lumina, cand s-a stins, poti porni motoru.