| andrei260224 a întrebat:

Am o problema la care nu ii gasesc un explicatia.Am fost cu bicicleta pe un traseu cu mult noroi, la plecare franele functionau perfect adica cand apasam maneta roata se bloca in momentul in care am dat de noroi si dupa cateva pante destul de abrupte coborate am simtit ca si cum nu as avea frane pe roata spate, dupa spalare azi am observat ca distanta intre placuta si disc crescuse "banuiesc ca s-au uzat"' am apropiat putin placuta de disc sa reusesc sa o opresc dar nu se blocheaza roata si la franare scoate un sunet destul de puternic.Care ar putea fi motivul? Multumesc

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mizeria depusa e motivul, se curata apoi trece problema, gasesti magazin de biciclete cu mecanic inclus

| JicaContra a răspuns:

Noroi abraziv?
frane ieftine
etc.