| TbW a întrebat:

Am o problemă la un Ford.
Am bateria de 95 amperi ROMBAT de 12V de 9 luni si acum imi face figuri.
La frig daca las mașina cu bornele puse, dimineata nu imi mai porneste, bateria e moartă. Daca dau bornele jos, porneste.
Oare am consumatori ceva?
Alternatorul e bun.
Daca am consumatori, cum scap de ei?
Sau cat timp sa tin bateria pusa pe redresor fara să dau dopurile jos?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica bateria.

| antimulte a răspuns:

Cel mai probabil ai consumatori care fura curent, problema pe care o poti rezolva numai cu un electrician auto. Poate fi orice de la un bec de bord, la far, sistem audio etc etc. Ca sa elimini bateria, care si ea poate fi defecta, incearca cu o alta baterie sa vezi daca face la fel. Imprumuta sau incarca si foloseste vechea baterie daca o mai ai.

| Digikey a răspuns:

Normal ca ai consumatori daca se descarca doar cu bornele puse.
Depinde ce redresor ai, dar nu cred ca ai asa de puternic incat sa fie necesar sa slabesti dopurile(nu se dau jos). Poti sa-l tii o noapte ca nu se intampla nimic, si nici la dopuri nu trebuie sa umbli.

| SoulReaver a răspuns:

Ai sigur ceva consumatori vezi aici. https://youtu.be/UAk6SKOM0oY

| SoulReaver a răspuns:

Daca nu ai poate fi bateria defecta, sa aiba un element in scurt sau ceva. Ai garantie pe ea mergi si verifica.