| Ciovy a întrebat:

Am o skoda fabia 2 combi 1.2 diesel 2011. De 3 zile îmi patinează discul de ambreaj. Cam cât timp ( km) pot sa mai merg cu mașina? Cât m-ar costa discul de ambreaj + manopera? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand ar trebui inlocuit? De indata! Niciodata aplicata sintagma lasa ca mai merge, poate sa te lase cand iti este lumea meai draga, langa un camp si ce faci, numai intra deloc in viteza cand se face praf, o duci la service tractata.

"Ambreiajul" se schimba ca si kit intreg, niciodata ca sarantocii aia care le stiu ei pe toate si schimba numai discul, sau numai placa! Unii poate schimba uleiul si nu schimba filtrul de ulei si au facut schimbul degeaba, noi nu procedam ca ei, procedam ca la manual, cum e corect si firesc!

Kitul ambreiaj (uzual kit ar trebui sa cuprinda si volant, dar pe megazinele de vanzari auto el este complet- fara volant-, iar volantul se vinde separat) format din disc+placa+rulment (fara volant!): 750 de lei LUK, 760 de lei SACHS, exista si variante mai ieftine dar nu as recomanda, no-nameuri, branduri infiintate acum 7 ani

Manopera la un service bun este scumputa, se inmultesc orele de inlocuire a kitului ambreiaj (dupa un anumit mercurial) cu ora de manopera a serviceului, care difera de la service la service dar este in jurul la 140-180 de lei h/manopera mecanica (exista si ora/manopera electrica care are un pret diferit, dar nu ne intereseaza in acest caz pe noi)
Nu recomand mersul la garaje de cartier sau serviceuri de 2 lei!

De asemeni cand se va da jos cutia, neaparat de verificat si starea volantului (pe care soferii o numesc gresit volanta), daca e nevoie de inlocuirea acesteia sa nu trebuiasca ulterior sa se mai plateasca inca o data manopera de inlocuire a volantului, care conincide cu manopera inlocuirii ambreiajului!

| UserRo10 a răspuns:

Trebuie inlocuit imediat. Niciodata nu stii cand ai o urgenta si trebuie sa pleci la drum si te lasa dintr-o data sau patineaza de tot.
Te costa 758lei placa presiune+rulment presiune si disc ambreiaj. Mai adaugi manopera

| GeorgeCazan a răspuns:

Pai dacă patinează, trebuie schimbat.
De obicei kitul de ambreiaj costa 750-800 ron.
Manopera tot pe acolo: 500-550 ron demontare cutie de viteza și 300 ron inlocuire kit ambreiaj propriu-zis.
Asta la un service mai cunoscut. La un service mai micuț, poți găsi preturi mai mici la manopera, dar și calitatea lucrării poate fi la fel de mică.