| ucvfcsb a întrebat:

Am Opel Astra Caravan 1.7 TDI 2003, l-am pus pe tester si a dat codul P0216.Care sunt cauzele?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai un martor aprins in bord? Daca nu, eroarea este mai veche si a ramas stocata in memorie, la tester trebuia sa ti-o stearga si... gata.
Daca ai si un martor aprins in bord, eroarea se refera intr-adevar la "timing valve". Poate fi generata de o defectiune in ECU, in pompa de injectie sau in senzorul de rotatie al arborelui cotit, dar nu neaparat o defectiune a acestora, ci si un cablu intrerupt sau un simplu contact imperfect.

| 0rlando a răspuns:

Pentru rezolvare, trebuie dusă în service.
În principiu, ar fi o problemă cu avansul la injecție, e un senzor defect sau nu mai face contact cum trebuie.

| Azµre a răspuns:

Este vorba de timpul de injecție nu e sincronizată injecția cum trebuie.

| Myyy3 a răspuns:

Mergi la un service, inf e gratis daca ai facut tu testul!