| Abc5 a întrebat:

Am pornit mașina marți seară și miercuri nu a mai pornit, am presupus că s-a descărcat bateria, joi seara i-am dat curent și motorul a fost pornit o oră, a doua zi dimineața când am încercat să o pornesc nu a mai pornit motorul
Care ar putea fi cauza?
Menționez că este un motor 1.4-16 valve, benzină

4 răspunsuri:
| anonim3248 a răspuns:

Ceva consumă bateria când e oprit motorul.

| anonim3248 a răspuns:

Mai poate fi bateria care este moartă pentru electromotor - nu mai are amperaj ca să învârtă elecrtomotorul.
O încarci acum - pornește motorul - a 2 zi este moartă.

| Violleta2022 a răspuns:

Cumpara baterie noua, ca oricum ai nevoie de ea, ca acus' vine vremea rece si nu mai porneste deloc.

| relian a răspuns:

Ai pornit motorul cu cabluri, a pornit din ce spui tu, asa ca de vina este bateria.Ai lasat motorul pornit 1 ora, crezind ca o sa fie bine.

Ar fi putut sa fie bine daca sa zicem bateria a stat si na mai fost pornita multa vreme.
Dar daca ai folosit masina mai mereu e alta problema.

Problema ta este ori bateria, ori alternatorul, ori ambele.
Totdeauna cand cumperi o baterie noua, trebuie sa verifici si alternatorul daca functioneaza corect.Pt ca un alternator care lucreaza defectuos o sati omoare si bateria noua, cam asa se face, asa ca mergi si verifica alternatorul, apoi, daca ala baga normal, inseamna ca e de vina bateria, s-a dus, ai avut o baterie ieftina, a tinut de citi bani ai dat pe ea.