| Ionut321123 a întrebat:

In dimineata asta s-a intamplat ca masina sa nu mai porneasca deloc. Am un golf 3 din 94, motor 1.4 benzina plus GPL. Sa explic cum s-a intamplat: am dat cheie, am vazut ca nu vrea sa porneasca pe benzina si am dat pe gaz si a pornit dupa care eu m-am gandit sa accelerez si sa o dau pe benzina dupa care s-a oprit motoru si nici ca a vrut sa o mai ia. de invartit invarte. Am incercat prin impingere sa o pornesc, a pornit da doar pentru cateva secunde. M-am uitat la ochiul magic al bateriei si e negru deci nu are curent. Da chiar daca bateria nu ar fi avut curent prin impingerea masinii nu ar fi trebuit sa porneasca? multumesc de sfaturi

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te uita la ochiul ala magic, poti sa ai curent suficient pe negru sau sa fie verde si sa n-ai cu ce aprinde pozitiile.
Daca se invarte motorul cand dai la cheie, ai curent suficient!
Verifica in primul rand, lucrurile esentiale: benzina si scanteia.
Pe gaz nici nu conteaza daca porneste sau nu, oricum nu trebuie sa o pornesti pe gaz.
Vezi in primul rand daca vine benzina la motor, si verifica pe rand daca merge scanteie spre bujii.

| Anonimuserr a răspuns:

De-ai întrebat că poate s-a stricat demarorul sau volantul?
Este posibil și asta.
Dacă farurule merg foarte bine și claxonul însemană că nu ai probleme cu bateria.

| Ionut321123 explică:

Am pus bateria la redresor timp de o ora si dupa am pus-o inapoi pe masina si a pornit la sfert de cheie. Da eu asta nu inteleg, bateria daca era descarcata si eu am impins masina nu ar fi trebuit sa porneasca?