| Gabigabigabi345 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Am un buldoexcavator si nu dețin permis, pot conduce pe drumurile publice? Am auzit ca intra in categoria de tractoare si ca nu ar trebui permis, eu dețin calificare si sunt in regula cu toate actele. Va rog seriozitate

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista obiect cu motor care sa poata fi condus fara permis. Singura exceptie este bicicleta cu pedalare asistată, echipata cu un motor electric auxiliar de o putere nominală continuă maximă de 0, 25kw, a cărui alimentare este redusă progresiv și în final întreruptă atunci când vehiculul atinge o viteză maximă de 25 km/h sau mai devreme, în cazul în care ciclistul se oprește din pedalat.
Verifica si in codul rutier definitia autovehicolelor si a bicicletelor! Ai sa vezi ca nu este nici un vehicol exceptat de la permis in afara bicicletelor si a bicicletelor nominalizate mai sus.

| Gabigabigabi345 explică (pentru Salontanul):

Te contrazic verifica si vezi ca tractoarele se conduc fără permis

| Salontanul a răspuns (pentru Gabigabigabi345):

Mai citeste si apoi iti dau voie sa-mi dai dreptate! :)) De ce crezi ca exista categoria de permis Tr? Sa stii ca nu este pentru trenuri si nici pentru trailere. Este pentru tractoare! http://bit.ly/2pRW3Vj http://bit.ly/2DbS7lK