| xFlorin23 a întrebat:

Am si eu o mică problemă, am pe o masina montate geamuri fumurii pe spate, când am cumparat masina proprietarul acesteia mi-a spus că geamurile sunt din fabrica puse pe masina si nu trebuie sa imi fac probleme. Ulterior am aflat în timp ce am fost la I.T.P cu ea ca nu am geamurile omologate și ca nu exista geamuri omologate din fabrica sau ceva gen, intrebarea e cum as putea face sa omologhez geamurile actuale?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa soliciti omologarea la RAR.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt cu folie o dai jos si pui alta la un service autorizat si omologarea.

sau te duci sa le omologheze rar ul pe astea

| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa vezi daca intr-adevar e asa cum a spus cel de la ITP.
Daca are dreptate, trebuie sa dai folia jos si sa montezi o alta folie la un service autorizat, astfel, vei obtine si omologarea.
Desigur, mai e posibilitatea sa-ti omologheze si folia actuala (Desi e ilegal) voiam si eu la un moment dat sa fac asta, pana cand am aflat pretul, era cu 100 de lei mai putin decat daca mi-as fi pus folie de la 0. Deci nu stiu daca merita "efortul" cu "omologarea" foliei actuale.
Mai bine o dai jos si o pui de la 0 intr-un service autorizat.