| BucurDenisAdrian a întrebat:

Salut! Am o întrebare, am achiziționat o mașină și are geamurile pe spate și luneta fumurii, dar ăla nu a dat nicio foaie cum că sunt omologate, sunt de la o firma Dennis&... Nu mai știu cum exact. Tata mi-a spus că este suficient sa am stampila aia pe geam cu firma dar de unde as putea face rost de foaie sau ceva?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Timbrul nu e suficient. Ai nevoie și de certificatul de omologare daca vrei sa fii legal. Teoretic poți obține o copie de la cei care le au montat

| relian a răspuns:

Nu trebuie sa faci rost de hirtie, trebuie sa cauti sa vezi ce spune legislatia din RO cu referire la geamurile unei masini.

Iti spun ca idee, in tara unde eu locuiesc, geamurile din lateralul masini poat sa aiba folie de aia inchisa la culoare pana la o anumita limita. Geamul din fata, sau aprbrizul cum zic oamenii, trebuie sa fie asa cum vine din fabrica adica fara nimic.
Geamurile din lateral spate pot sa aiba orice tip de folie, sa nu se vada nimic, la fel si cel din spate.

La inspectia tehnica cand mergi si ai folie pe gemuri fata lateral, pun aia un aparat care citeste vizibilitatea prin acel geam si spune daca e bine sau nu.

Acu tu trebuie sa cauti in legislatia din RO ce scrie referitor la toate gemurile unei masini, apoi vei sti ce sa faci sau daca trebuie sa scoti alea sau sa le lasi asa cum is.
Firma care pune folie pe geamuri nu are nici o treaba cu legislatia, aia iti pune folie de care vrei, unde vrei, atita timp cit platesti.Nui intereseaza pe ei daca iti da tie amenda politia, este masina ta faci ce doresti, nu-s aia raspunzatori pentru ce faci tu la masina.

Nu este vorba de folie omologata, toate foliile is omologate atit timp cit ala le vinde.Banui ca unia care puj folie fac reclama in sensul asta, adica ca ei pun la masina folie cu vizibilitate cit spune legea, aia este alta poveste.
Cel mai bun este sa mergi la inspectia tehnica si sa intrebi, nu cred ca te costa ceva sa intrebi.Mergi fara masia, sau lasi masina in parcare intrebi pe aia, ce foloie poti pune si pe care geamuri, aia e tot.