| DanutAmir a întrebat:

Am si eu o mica problema la masina, de curand kilometrajul si vitezometrul au luat-o razna, inregistreaza km aiurea si vitezometrul sare de la 20 la 200 imediat.
Am pus in tester pe masina mi-a dat P0500 prezent, am sters eroarea, schimbat senzorul de pe cutie, nimic, tot la fel face.
Fiat punto 1.2 8V, 2001.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vitezometrul este cumva cu cablu conectat la cutia de viteză?

| DanutAmir explică (pentru sierra1):

Da, problema este si am dus-o la cativa electricieni, nimeni nu i-a dat de cap, pe tester imi da P0500 prezent, am verificat cablajul e si e ok.

| sierra1 a răspuns (pentru DanutAmir):

Cablu se poate decalibra la capete (intrarea în vitezometru sau iesirea din cutia de viteze - ca un pinion) nu cumva?