| Daniel16tm a întrebat:

Am si eu o nelamurire.Detin un opel astra g 1999 gri metalizat si vreau sa-mi acopar capota cu folie carbon neagra(doar capota). Este legal sau nu? Sau trebuie sa omologhez folia? Ce stiu, este ca, un procentaj de acoperire a masinii cu folie este de 30%.Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exact cum ai zis tu, daca nu schimbi mai mult de 30% din culoarea masinii nu ai nevoie de nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, ai voie sa schimbi culoarea pe o portiune sub 30-25% din suprafata "vopsibila" a masinii, fara probleme.
Practic insa, un prieten a primit avertisment de la politie, pentru ca avea capota vopsita gri, cu logo-ul marcii desenat pe ea (restul masinii era neagra).
Deci, e legal, dar depinde si de cine dai.

| Blamely a răspuns:

Da, e legal dacă acoperi doar 30%