| Alex_Constantin_1993 a întrebat:

Am si eu o problema la masina, logan 1.4 mpi, se audde un scartit, fluierat un iiiiiiiiiiii lung care nu de diminueaza, se aude din ce in ce mai tare cand accelerez, de la ce poate fii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca aia e pompa servodirectiei. Nu mai stiu exact, am avut Logan 1.4, dar acum cativa ani.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica cureaua de la racire (vntilator radiator-electromotor), probabil este alungit si aluneca.
Daca ridici capota motorului pornit, vei aude imediat zgomotul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi rulmentul de presiune, placa de presiune, o rola intinzatoare, pompa de apa, pompa servodirectiei, rola AC-ului, rulmentii alternatorului.
Trebuie sa mergi cu urechea, sa-ti dai seama din ce zona vine. Eventual demontezi cureaua de accesorii cu motorul oprit, si rotesti cu mana toate fuliile.

| Alex_Constantin_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Parerea mea e ca se aude de la prima fulie de sus, nu stiu ce e aia, dar stiu ca sub fulia aia e alternatorul, si in cazul asta ce trebuie sa schimb

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alex_Constantin_1993):

Cred ca aia e pompa servodirectiei. Nu mai stiu exact, am avut Logan 1.4, dar acum cativa ani.