| Username6 a întrebat:

Am si o intrebare.Saptamana viitoare urmeaza sa dau orasul pentru permisul auto, iar a doua zi dupa vreau sa plec in italia, deci asta inseamna ca nu o sa primesc permisul pana atunci.intrebarea mea e urmatoarea:pot sa plec fara probleme? adica permisul stiu ca vine acasa prin posta? trebuie sa mai semnez ceva pentru al primi, sau cand ma intorc il gasesc acasa? l-am intrebat pe instructor si a zis ca pot pleca fara probleme. daca ma poate lamuri cineva e binevenit.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Fi atent! Sunt doua variante in functie de judet. In unele judete permisele de conducere se trimit acasa dar trebuie sa semnezi de primire daca nu va fi returnat la directia permise si imatriculari auto din judetul respectiv si va trebuii sa il ridici persoanal sau cineva cu buletinul tau si cu procura legalizata.

In alta judete nu vine acasa si trebuie neaparat sa il ridici tu de al directia permise si imatriculari auto dar il poti ridica si peste 2 ani nu este nici o problema deci si cand vei venii din Italia il poti ridica!

Daca totusi vrei sa il ai cand vin acasa in mijlocul patului poti lasa o copie legalizata dupa buletin si o procura legalizata la un notar prin care sa imputernicesti pe cineva sa semneze in locul tau si sa iti ridice permisul de la postas in momentul cand ti-l aduce acasa!

7 răspunsuri:
| robertciclism a răspuns:

Permisul nu vine prin posta. Te duci personal la Politie si ti-l ridici. Bafta la examen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei examenul, poti pleca, permisul iti vine acasa apoi prin posta, in cazul in care nu este ridicat in 10 zile de la posta, urmeaza oricand sa-l poti ridica pe baza actului de identitate de la Serviciul de pasapoarte, dep eliberari permise de pe raza judetului unde locuiesti, fara taxe suplimentare.

| Lucrian a răspuns:

Permisul vine prin prioripost si acasa iti vine aviz ca trebuie sa te duci sa-l ridici.Ridicarea se face cu cartea de identitate, dar daca tu esti in Italia, trebuie sa o ai la tine. Nu vad nicio solutie sa ti-l ridice parintii... poate merge cu copie dupa cartea de identitate

| Izza_4461 a răspuns:

Da, poti pleca fara problemebig grin stai linistit permisul o sa-ti vina acasa si nu mai e nevoie de nicio semnatura sau altceva din partea tawinking Succes la oras! big grin

| dasky90 a răspuns:

Da trebuie semnat...

| Astamicaa a răspuns:

Daca iei la traseu iti va da o dovada si permisul til trimite acasa dupa 2-3 zile tongue bafta la traseu, la mine urmeaza sala.pup

| DanGeros a răspuns:

In primul rand, Bafta la examen.
daca esti admis la examen, vei primi o dovada cu care vei putea sa conduci 30 zile. Aceasta o primesti doar daca o ceri, nu iti va da nimeni de buna voie. Dupa ce iti expira dovada, vei avea nevoie de permis. Programeaza-ti concediul incat sa te intorci dupa 30 zile