| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa plec in Anglia in aceasta vara, dar sunt minora. Sora mea urmeaza sa vina in tara si as putea pleca fara probleme. Dar la intoarcere ea nu vine, as putea sa ma intorc in Romania neinsotita fiind minora? Detalii va rog.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti intoarce neinsotita, nu sunt nici un fel de probleme. Doar la plecare trebuie sa ai o declaratie notariala autentica, de la ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica insotitor major pe sora ta. De asemenea trebuie sa ai carte de identitate sau pasaport.

| Iulia1121 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns.

| Alexander121 a răspuns:

! la mana nub poti pleca din tara daca esti minor decat cu acordul parintilor si insotita deo persoana adulata ruda apropiata, 2 la mana atata timp cat u i voie sa pleci din tara da poti sa teb si intorci inapoi in tara