| Danimic73 a întrebat:

Am un ATV 49 cc,pentru copii,rămâne accelerat, se oprește în mers, parcă nu mai trage motorul nu tot timpul. Ce are?

1 răspuns:
| newaccountbye a răspuns:

Este posibil ca problema sa fie cauzata de un carburator murdar sau defect. Daca carburatorul este murdar, acesta poate bloca fluxul de combustibil catre motor, ceea ce poate duce la probleme de acceleratie si oprirea in mers. Daca carburatorul este defect, acesta poate necesita inlocuirea pentru a remedia problema.

De asemenea, problema ar putea fi cauzata de o filtrare de aer murdara sau o bujie uzata. Daca filtrul de aer este murdar, acesta poate bloca fluxul de aer catre motor, ceea ce poate afecta performanta ATV-ului. O bujie uzata poate duce la probleme de aprindere si poate afecta performanta ATV-ului.

In orice caz, te sfatuiesc sa duci ATV-ul la un service specializat pentru a fi diagnosticat si reparat.