| AnonimPeViata a întrebat:

Am un Audia 3 de 1.6 benzina, uneori cand pornesc din panta ridic turatiile la 3000, iar cand pornesc de pe drum normal 2000. Este ok, sau sa incerc sa reduc din turatii, daca da, cum, pentru ca nu prea reusesc. Am vazut la un prieten cand isi porneste masina tot apasa pe pedala de acceleratie de mai multe ori gen..Astept niste sfaturi, am facut pe diesel scoala de soferi, si nu vreau sa schimb masina pentru asta.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La ridicare schimba viteza la 2100 rpm nu forta mult nota daca nu vrei sa ramai fara salariu in reparatii mecanice. Nu stiu cine naiba va invata sa hamaliti masiniile asa in loc sa va ganditi ca nu stati bine cu banii si trebuie sa ingrijiti masina. Alta era daca aruncai cu banii sus faceai si drifting cu ea

| sierra1 a răspuns:

Nu te impacienta. Ce faci nu e greșit.
O funcționare constantă e de preferat uneia în valuri ("tot apasa pe pedala de acceleratie de mai multe ori"). Câți ani are prietenul?

| relian a răspuns:

Cand pornesti masina, de regula astea dupa 2000 ca an, trebuie sa le lasi cateva min sau 1 min, se tureaza ea singura, asa e facuta, apoi coboara turatiile unde treb.Chestia este facuta pentru a incalzi catalizatoru, catalizatoru nu functioneaza daca nu este incalzit, asa ca ei au facut rahatu praf laughing de parca ar conta 1 min, ce mare poluare ar fi.Nu stiu exact cum lucreaza chestia asta dar, cred ca despre asta vorbesti tu.Dar nu stiu daca urca la 3 mii de ture, urca undeva la 1200 maxim, sta asa cam 1 min dupa care revine la 800. Daca la tine se tureaza la ce spui cine stie ce junghi de masina ai laughing deci ai probleme