| Darius0005 a întrebat:

Am un casetofon auto și vreau să îl alimentez direct de la o baterie de 12V. Partea de alimentare are 4 porturi.
1. Unul cu un fir portocaliu
2. Unul cu un fir jumătate galben și jumătate roșu
3. Unul cu un fir roșu
4. Unul cu două fire maro
Ce fire ar trebui să conectez la bornele bateriei pentru a porni?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cauta si vezi undeva pe acel casetofon, ar trebuie sa fie o schema, arata ce reprezinta fiecare fir. Daca nu mai are eticheta aia sau n-a avut-o, cauta modelul ala de casetofon pe net, asa gasesti schema electrica si spune ce fire si unde sa legi.

Fctie de fabricant fiecare are culorile lui, legaturile lui.
In general maron ar fi masa, trebuie gasit firul pozitiv, banui car fi rosu, spun banui, nu-s sigur, poti sa faci proba sa vezi.

Dar baga pe circuitul lor siguranta, atit la maron cit si la rosu, in caz ca nu-i ala, eventul arzi acea siguranta.
Vorbesc de siguranta ca alea ces la masina, dar de 3-5 A. Daca nu ai scula de capsat si conectoare de aia gen papuc atinge cu mina, desi e cam greu.

Alta optiune, nu mai stiu, cel mai bun, e sa gasesti schema electrica

| Darius0005 explică (pentru relian):

Mulțumesc chiar firul roșu și firele maro erau

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ca il arzi daca nu sti ce fire vin pe alimentare, un electronist stie trebuie masurate firele care vin din casetofon asta presupune sa desfaci casetofonul si sa urmaresti toate firele unele vin in motor daca este casetofon daca nu este casetofon si este un mp3 sau cd player la fel vei face il desfaci si cu aparat de masura cauti sa masori toate tensiunile firelor si urmaresti fiecare fir unde duce, asta e treaba de electronist dul la ei sa il faca