| mihaimihai1997 a întrebat:

Salut TPU,
Vreau sa imi cumpar un Radio Cd auto si sa il alimentez de la o sursa de PC de 290W. Se poate? Stiu ca firul galben de la alimentarea HDD scoate 12V si m-am gandit sa il montez pe o carcasa de calculator utilizand un fir negru care este masa - si furul galben care este plusul +. Cum leg firele de la casetofon astfel incat sa-mi porneasca si sa nu piarda setarile memorate.Care sunt culorile firelor din mufa aceea care intra in casetofon pentru alimentare Se nimeresc mufele de la un casetofon la altul? Am vazut la un magazin de piese electronice mufe pntru casetofoane. Sau casetofonul vine cu mufa in pachet? Ce boxe/difuzoare sa pun sa se auda decent. Am doar 2 difuzoare luate de pe niste aparate radio vechi. Ce sa aleg dintre Pioneer, JVC si Sony? Mentionez ca vreau sa aiba intrare USB si AUX si sa fie de minim 4X50W.

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Poti sa-l alimentezi de la o sursa ATX care nu este pusa pe nici un PC, sursa o pornesti scurcircuitand firul verde cu unul negru, iar radio cd-ul il alimentezei de la un fir galben (+12v) si unul negru.

| mihaimihai1997 explică (pentru ombladon):

Sursa e de la un PC mai vechi, deci nu este pusa pe el, am reusit sa o pornesc facand exact asa cum ai zis, am masurat firul galben si firul negru si dau aproape 12V. Am o carcasa de calculator mai veche si vreau sa pun casetofonul in locul CD Rom-ului si sa se vada doar fata casetofonului. In fine, nu conteaza unde vreau sa pun casetofonul, important e sa aflu cum se leaga casetofonul. Firele de la sursa stiu care sa le folosesc, dar nu stiu firele de la casetofon care sunt pentru alimentare

| ombladon a răspuns (pentru mihaimihai1997):

In general, ai un fir negru gros care este minusul, unul galben gros unde ar trebui sa fie + permanent si unul rosu subtire care il pui la plus doar cand il pornesti

| mihaimihai1997 explică (pentru ombladon):

Deci leg firul negru care este masa la firul negru al sursei, iar firul galben si cel rosu al casetofonului le leg impreuna la cel galben al sursei.
Daca fac legaturile in acest mod mai pierde setarile memorate, sau dupa ce sting sursa va pierde toate setarile?

| ombladon a răspuns (pentru mihaimihai1997):

Daca se pierd atunci cand casetofonul nu mai este alimentat, atunci o sa se piarda cand inchizi sursa