| Avasiloaie_Catalin_1997 a întrebat:

Am un excavator Volvo Model EC15B de 1.5t si am joc la cupa din bolturi. Mi s-au uzat bolturile si sunt ovalizate bucsele. Inafara de a cumpara altele noi, cum pot sa procedez? Din ce materialse fac buscele si cum pot fi incarcate bolturile? Cu sudura in argon e bine de incarcat bolturile?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Bolturile se fac din otel aliat pe strung, se trateaza termic si apoi se rectifica. Bucsile merg din bronz grafitat.Cauta un atelier mecanic prin apropiere.
Daca incarci cu sudura bolturile poti sa le arunci. Distrugi tratamentul termic.

2 răspunsuri:
| Avasiloaie_Catalin_1997 explică:

Mersi. Mai multe raspunsuri? big grin

| Avasiloaie_Catalin_1997 explică:

La bucse, pot sa folosesc fonta?