| wisper a întrebat:

Am un fiat punto si am o problema la motor adica merge intrerupt am schimbat buzilie fisile bovinele si tot merge intrerupt adica consuma multa benzina toba bocane rau bujile le afuma si scoate pe teava funingine neagra de tras trage si cam asta e si nu merge motorul rotund o fi din aer benzina

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Instalatia de alimentare ai verificat-o? Ca vad ca vorbesti doar de cea de aprindere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fum negru, bujii afumate = amestec bogat in benzina, sarac in aer.
Poate fi clapeta de aer incarcata/decalibrata, debitmetrul defect (daca il are), filtru de aer infundat.
Poate fi si sonda lambda dusa, poate fi catalizatorul infundat.
Daca trage, e clar o problema de la alimentare, care poate fi declansata de sonda sau ecu.
Daca nu isi poate lua suficient aer din cauza debitmetrului, filtrului sau clapetei, cam tot asta e comportamentul, un mers inecat, putere buna la turatii joase, fum negru, consum enorm.

| Anonimuserr a răspuns:

Ai curățat segmenții, piastoanele, bolțurile? Sau la un service specializat pentru asta?
Ai schimbat distribuția?

| greu a răspuns:

Verifica injectoatele