| BeBeRHv a întrebat:

Problema: Masina a inceput sa scoata mult fum albastru inecacios precizez ca este benzina ( fiat punto 1.2 ) si merge precum ar fi infundata nu mai merge la "parametrii normali" pana sa-mi apara aceasta problema i-am schimbat filtre, buji, fise, pompa benzina. mi-a mers 2 saptamani foarte bine si dupa gata.
Plus imi scade apa din vas foarte repede merg 15 km si incepe sa cresca si temperatura foarte mult, logic ca ramane fara apa.
M-am trezit recente cu ulei aruncat pe motor foarte mult.
CONCLUZIA: Garnitura de chiuloasa?
Sau segmentare motor?
Nu cred ca m-ai merita sa o fac va multumesc astept raspunsuri
Ofer Funda.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă fum = e clar că intră ulei deasupra pistonului și e ars și scos pe eșapament; adică cel puțin la un cilindru nu mai ai compresie mai deloc. => segmentare.
Scăderea lichidului de răcire fără să ai uleiul ca maioneza e semn mai degrabă că ai pierderi pe calea de răcire (conducte, pompă apă, radiator, calorifer etc.).
Cât despre uleiul de pe motor... posibil și garnitura de chiulasă, dar și dopul jojei de ulei sau chiar capacul de la baia de ulei.
Acuma, vezi și tu; dar dacă e vorba despre un FIAT... mai bine ia altă mașină. Altă marcă.

2 răspunsuri:
| TRZ a răspuns:

E arsa chiuloasa.....restu iti explic LA SERVICE