| Peter_Terschak_1987 a întrebat:

Am un ford mondeo 2.0 tdci 131 cp,problema incepe asa,am fost la un mecanic ca sa imi puna distributia la punct dupa ce alt (mecanic) a umblat pe la ea si nu ia mai dat in cale, cel de-al doilea mi-a pus distributia cu o scula speciala la loc si ma chemat ca este gata masina.am luat masina ca imediat sa constat ca se aude un zgomot urat cand sta la relanti,m-am uitat si am vazut ca fulia vibrochen mergea cu oscilati si sarea si cureaua pe ea,eu nu am avut asa ceva inainte sa mi-o desfaca la service am schimbat fulia ca sa rupt intr-un final si am pus alta noua la alt mecanic si la fel merge nu mai stiu ce sa fac, va rog spuneti-mi careva unde sa facut ceva gresit sau ce au stricat astia la masina?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca e fulia pe care sta cureaua de accesorii (alternator, AC). Daca s-a schimbat si nu are joc cu motorul oprit, atunci ar putea fi probleme cu cuzinetii, sau poate au 'reusit' mecanicii sa indoaie cumva capatul vibrochenului, unde se prinde fulia.

| Peter_Terschak_1987 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu are joc cu motorul oprit, si daca o turez peste 1000 rpm se invarte mai normal sau in mers, dar la relantiu face ff urat, din cauza la oscilati scartaie si uruie....cand accelerez nu mai face!