| AurelionSol a întrebat:

Am un moped cityflex cred că este, first bike, are pedale. Ce nu știu este ce fac cele 4 manete de pe ghidon, 2 știu că sunt frânele, dar celelalte ce? Ambreiaj nu cred că este, este automat. Să fie una dintre ele un fel de soc?

4 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Maneta aia de decomprimare este pentru a opri motorul... După ce-l porneşti, cum îl mai opreşti dacă nu are cheie? Tragi de ea în sus şi o să vezi că se opreşte motorul...

| mihai69 a răspuns:

La alt moped (MiniMobra), erau o manetă de decomprimare (oprire motor, că nu avea contact) și alta pentru cuplare manuală a ambreiajului centrifugal, ca să pornească la pedale sau împinsă.

| AurelionSol explică (pentru mihai69):

Una stiam oarecum că e decomprimare sau ceva, dar cum adică pentru oprire? Poți să mi spui ce face mai exact? Iar cealaltă nu cred că e ce zici tu.

| mihai69 a răspuns (pentru AurelionSol):

Maneta de decomprimare deschide o supapă și pur și simplu pierzi compresia = motorul nu mai poate funcționa, nu se atinge în cilindru o presiune suficientă ca să mai facă explozie.
Cel mai simplu mod de a pricepe ce face fiecare este să urmărești unde duce cablul pe care îl acționează fiecare mâner.
Poți încerca să tragi de ele când e motorul oprit. Apoi, când e la ralanti. O să vezi singur care ce anume face.