| Cata_Cata_2001_aeG9 a întrebat:

Am un motocross kawasaki 2007 kxf de 250 in 4timpi.
Problema este ca ieri l-am pornit dupa o saptamana, pentru ca am cazut cu el si a trebuit sa fac o pauza... am venit cu el cam 2 ore prin padure si s-a comportat normal, tragea de rupea si cand sa-l pornesc, nu s-a auzit tocmai cum se aude el de obicei. Ma duc 200 m cu ea cu a2a urc un deal nu tocmai mare si dupa ii dau acceleratie si cand sa-i dau a3a moare motorul sad Nu a pornit decat impinsa in viteza si greu, am vazut ca o accelerez si se inceaca. Am umblat la reglajul pentru relanti, am reusit, a stat pornita dupa aceea tot asa cand o accelerez mai tare sa-i dau viteza superioara moare motorul in mers (se aude ca si cum se ineaca) ma rog am ajuns acasa si n-am reusit nicicum sa o mai pornesc. Am chemat un unchi care se pricepe cat de cat, a curatat carburatorul si a zis ca nu era nevoie sa il curat si mi-a zis el sa schimb bujie, dimineata am mers am luat bujie, am pus o si tot asa nu porneste, nu da nici un semn sa porneasca, ce sa fac?
Daca conteaza, de cand l-am pornit ieri n-am reuit sa-l scot la liber cand era motorul pornit, dar cu motorul oprit il pot scoate.
Daca ma poate ajut cineva cu un raspuns... va multumesc mult.

1 răspuns:
| Zoldcr a răspuns:

Salut, n-are nici o treaba bujia sau carburatorul. Daca nu i-ai schimbat ambreiajul e timpul s-o faci. Ca sa verifici daca asta e pune-o pe un stand sau ceva sa nu-ti atinga roata spate jos, o pornesti si cand o bagi in viteza trage de gaz, putin mai usor la inceput si daca tot moare trage mai tare. Daca nu moare cand schimbi treptele cu acceleratie atunci imi pare rau dar trebuie sa-i schimbi ambreiaju. Mai poti incerca sa-i dai uleiu jos si sa o plimbi oprita in viteza, dupa sa-i schimbi uleiu sau sa il pui pe cel vechi daca nu ai altul dar nu garantez. Cel mai sigur e ambreiaju daca ai spus ca n-ai putut sa o scoti din viteza pornita. Noroc si revin-o cu un mesaj!