| alexx1784 a întrebat:

Am un Opel Astra 1.6i din 2002 si am scos bateria.Ca sa resetez data,ora,sau sa ascult muzica la radio/casetofon imi cere codul, pe care nu il am. Unde il pot gasi? Ce pot face sa intru in posesia lui?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dacă e casetofonul original, ai pe car pass codul.
http://www.google.com/......tp?/imgres

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

Nu stiu daca am chestia aia..In schimb am datele casetofonului :
VDO CDR 500 http://www.radio-release-keys.com/images/cd-players/vdo_cdr500.jpg
>PA6-GF15<
GM 13 107 918

| Arthur a răspuns (pentru alexx1784):

Înainte să caut codul, încearcă să vezi dacă ai car pass codul. Ai nevoie de acesta şi pentru alte situaţii.

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

Nu am cartea tehnica si nici car pass codul..Masina a fost cumparata de la o alta persoana si posibil sa fi omis sa-mi dea.Nu am cum sa fac rost de cele necesare.Singura solutie ramane ori sa fac rost de pe undeva de cod(nu e un site generator, sau ceva de genul?) ori sa merg la service si sa mai dau niste banuti si pe-acolo.

| Arthur a răspuns (pentru alexx1784):

Ai aici ceva foarte util : http://www.radio-code.co.uk/vauxhall-radio-codes.html dar trebuie să scoţi aparatul de la locul lui. Dacă vrei să se ocupe altcineva pe la băieţi preţul e înte 15 - 20 euro.

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

Baaaai,ce ma enerveaza ca nu stiu cum sa scot casetofonul, parca's batuta in cap.Adica am scos eu ceva, dar nu am scos toata "cutiuta" aia.Si ideea e ca nu am cheitele alea cum scrie aici : http://www.radio-code.co.uk/radio-removal.html

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

De unde se pot cumpara cheitele alea? Fir-ar ele.

| Arthur a răspuns (pentru alexx1784):

Nu e nici o problemă, le poţi confecţiona şi singur din sârmă cu diametrul de 3 mm, sau patru cuie sau patru şuruburi de acelaşi diametru ( cât să intre în găuri ) şi mai lungi de 5 cm. Le introduci în găuri şi tragi afară aparatul.
Aceste " chei deblochează nişte gheare prin apăsare.

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

Am reusit, dar imi da eroare ca nu-mi poate da codul, nu stiu ce branza.

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Verifică între actele maşinii, o să găseşti şi cartea tehnică a casetofonului. Acolo o să găseşti şi codul.

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

Ai idee cat ar costa la un service sa rezolve treaba? Ideea e ca am cumparat masina acum cativa ani de la cineva.Intre actele masinii nu am gasit cartea tehnica a casetofonului din pacate.

| Arthur a răspuns (pentru alexx1784):

Mai ai puţină răbdare. Ce srie exact pe casetofon ( ce afişează şi tipul )?

| alexx1784 explică (pentru Arthur):

Iti spun maine exact, acum nu mai am cand sa ma duc sa ma uit.

| SantaAndrei a răspuns:

Cartea tehnica a masinii, sau daca ai separat a casetofonului. O sa ai acolo un cod probabil din 4 cifre pe care il introduci happy