| TbW a întrebat:

Am un Opel Astra f care a stat mult timp in parcare nepornit cu rezervorul gol. Am bagat de 50 de lei benzina doar să îl pornesc. Mi s-a ridicat acul putin mai in sus de roșu. Nu am umblat cu el, l-am tinut doar la relantiu și acum acul e pe roșu. De ce consumă atât de mult? Sau nu e bun plutitorul?

3 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Ca sa-ti faci o idee, de 50 de lei inseamna aproximativ 9 litri, cand ajunge pe roșu, mai ai aproximativ 5 litri, restul s-au consumat

| TbW explică (pentru GouDidodino):

Păi și cum să se consume 4 litrii așa de ușor? Doar că l-am pornit si l-am lasat 10 min la relantiu?

| RoCkKiD a răspuns:

La cat a stat probabil s-au prajit garniturile din el, vezi daca nu iti curge pe undeva, in plus daca a fost gol 100% e posibil ca treaba care nu-ti apare pe ac sa fie pur si simplu in "sistem", carburantul nu se teleporteaza din rezervor in cilindru/injector.

E posibil si ca plutitorul ala sa fie ruginit dar asta nu o sa aflipana nu mai bagi carburant.

Eu zic sa o duci la cineva sa o vada, sa stii de o treaba si sa nu o strici mai rau.