| SchooB a întrebat:

Am un ford focus clipper 2003 1.6 benzina si am o problema cu indicatorul de benzina. Cand pornesc motorul se ridica acul pana la maxim si nu mai scade, adica arata mereu rezervorul full, iar cand opresc motorul revine la loc la 0. Are o problema sonda din rezervor sau plutitorul? Nu prea ma pricep.
Cum as putea rezolva problema?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica in primul rand plutitorul.
E treaba de electrician aici. Trebuie masurat reostatul de la plutitor, si instalatia, sa nu aiba un scurt pe undeva.