| albertito2012 a întrebat:

Am un opel astra G 2.0 din 2002 si nu se tureaza mai mult de 3000. cum rezolv problema? a aparut recent. funda

5 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Problema e de la EGR.

| DataSoft a răspuns:

Repede voi supapa EGR.da intr-adevar poate sa fie si aia una din cauze.dar poate sa mai fie si senzorul de turatie..sau debitmetru de aer. poate sa fie mai multe.

| Florian20405 a răspuns:

Numai urca in 3000, sau numai trage de 3000 in sus? E o diferenta, doar trebuie sa explici mai detaliat.

| Cristina_Neacsu_1994 a răspuns:

Cred ca ai o problema cu eghereul...

| albertito2012 explică:

Accelerez motorul la maxim si la prima acceleratie de la pornire turometrul ajunge pana la 5000 dupa care se reduce treptat in 3-4-5 secunde la 3000 dupa aceea ori de cate ori voi accelera la maxim turometrul nu se duce mai mult de 3000 de turatii, iar bineinteles motorul merge infundat