| Alberto4002 a întrebat:

Am un piaggio ciao si nu apuc sa merg cu el nici 5 metri ca se oprește din ture si moare motorul...din ce cauza ar putea fi.....am setul nou pe ea Si carburatorul

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Probleme: alimentare, scânteie, etc.
Raspuns din alt forum:
1. Dracu stie...Probleme cu afurisitele astea in doi timpi,ca dau citeodata niste lectii de iti vine sa le dai foc.

Ca idee,faza cu opritul in mers, seamana a deficienta in alimentare cand se goleste camera de nivel constant, deci mai verifica si inainte de carburator sa nu fie infundat partial la iesirea din rezervor(daca e nivel mic in carburator, motorul nu o sa mai traga in sarcina cum trebuie). Presupuneri, oricum.Din aprindere, ce sa zic..chestia ar fi daca ar fi CDI-ul cu avans variabil, dar nu cred ca e cazul la motoare mici dupa cate stiu eu, deci nu prea cred sa fie de acolo, mai ales ca motorul porneste si se si tureaza.

A, sa nu uit..ai verificat esapamentul? Cind se infunda cu calamina si ulei nears, iar nu trage motorul."

2. - Ori acul care inchide benzina la umplerea carbului se intzepeneste (are o guma de cauciuc in varf ca sa etanseze calumea.

- Ori am o mizerie prin carburator care cand ajunge pe jigler se pune pe el si-l obstructioneaza, sau ajunge pe "fluierul" prin care se face admisia de benzina

- Ori e de la canaua de benzina care e rupta si nu mai inchide (daca din miscari s-a pozitionat pe debit "pis-pis-pis", adica undeva intre inchis si deschis nu mai vine benzina in carb).

1 răspuns:
| SomethingFunni a răspuns:

S-ar putea fix din cauza pieselor noi sa apara problema, e un caz clasic.