| SanduDogari a întrebat:

Am un Piaggio Liberty 50 cc 4T anul 2000, am schimbat filtru de aer sport si cam nu prea trage, cum sami reglez carburatorul? ajutati-ma fundita si celle lalte... dati o schit sau vreun desen, video cum pot sa fac reglarea?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu exista asa ceva. La carburator ai doua suruburi, unul de aer si unul de combustibil, te joci cu ele pana vezi ca merge, pana faci amestecum optin pentru functionarea scuterului. Normal cel de aer este la 3 spire jumate si cel de combustibil la 3 spire dar cu filtrul sport nu se mai respecta asta fiindca ii da mai mult aer, permite intrarea unei cantitati mai mari de aer deci se face altfel amestecul. Du-te la un mecanic bun, un service bun sau daca nu joacate cu ele pana vezi cum sunt reglate perfect fiindca nu ai ce sa strici doar din asta daca nu faci si altceva!

1 răspuns:
| SanduDogari explică:

De la care bolturi?