| Jager a întrebat:

Am un prieten care si a pierdut permisul, dar are poza cu el. Il poate recupera?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie declarat, ca pierdut, la Monitorul Oficial. Si apoi sa-si faca altul.

Bula
| Bula a răspuns:

Primul pas: sa se gandeasca bine: cand- si unde l-a vazut ultima data.
Al doilea pas: daca nu l-a gasit nici undeva, merge sa-l caute la politie - poate l-a predat cineva.
Tot la politie incepe procedura pentru a primi un alt permis in locul celui pierdut. Va primi unul provizoriu, iar dupa un timp fixat va primi si unul definitiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate i-a fost furat, cine stie...
Daca l-a pierdut, este bine sa mearga la politie sa-l declare pierdut si sa-si faca altul!

| vocea a răspuns:

Da il poate recupera, poate cineva il gaseste si il preda la politite, iar daca nu isi poate face usor alt permis.

| anamariarot a răspuns:

Bineinteles ca poate. Poate si fara poza atat timp cat are alt act (certificat de nastere, buletin), pentru ca va corespunde CNP-ul. Trebuie sa-l gaseasca cineva si sa-l duca la politie, altfel va fi nevoie sa isi faca altul

| dragonmagd a răspuns:

Da.

| Cori234 a răspuns:

Bineînteles