| wavemaster a întrebat:

Am un Q3 din 2012 si m-ar interesa un retrofit la faruri. E modelul cu halogene si vreau sa trec la bixenon cu led DRL (asa cred ca se numeste) si vreau sa stiu tot ce trebuie facut. Are spalatoare la faruri. Din cate am inteles trebuiesc niste mufe Kufatec, coduri si etc. Vreau sa stiu mai exact raspunsuri cu ce este de facut de la cei care se pricep.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar reprezentanta, ori vreun nebun obsedat de modelul ala, stie tot ce este de facut.
In general, un sistem xenon are in plus:
-senzori pe suspensie
-faruri mai complicate (alt motoras, balast, bec cu descarcare, lupa)
-unitatea de comanda de la bord nu are butonul de reglaj pe inaltime
-alt circuit de alimentare, fara canbus, sau cu alte valori (asta ar putea fi rezolvat din codare).
-un modul de comanda a motoraselor de reglaj.
Poti intreba pe grupul VCDS Romania (Facebook), poate gasesti o persoana capabila sa iti faca modificarea.

| relian a răspuns:

Nu ai cum.Cablurile is diferite.Ce poti face este sa pui la farurile tale becuri ori xenon,ori led.
In rest nici reprezentanta nu face ce vrei tu,nici fabrica laughing ar insemna sa schimbe cabaljul la masina,apoi farurile alea gtreb programate.
Nu gasesti sa faci asa ceva nicaeri,nici in China laughing eu nu am gasit pe net nici un video care sa arate asa ceva.

Becuri da gasesti balamuc de toate neamurile de la citiva dolari la sute.
Eu locuiesc in state si nu exista service sa zic asa specializate sa faca asa ceva,nici persoana sa fi facut asa ceva nu am citit.
Am cautat si eu sa schimba farurile astea chioare halogen,dar singura optiune is doara becuri,atat.

Nu inteleg de ce guvernele nu obliga fabricantii de masini sa puna pe orice masina faruri xenon sau led, nu de alea ce se misca, ori bat dupa colt laughing simple xenon sau led, pentru ca farurile sunt ceva necesare si asigura siguranta, la un bec chior poti da peste careva, pietoni etc.

Ei baga tot felul de rahaturi dar ce ar tine de siguranta circulatiei se pare nu porea este nimeni curios.Astea ar trebuie impuse de lege.

Deci eu nu am vazut pe careva sa aiba faruri halogen,apoi sa vina cu xenon.
Poate or fi dar nu-s pe net,iar daca nu-s pe net, inseamna ca is doara teoretic.
Pune si tu becuri, cauta ceva becuri sa fie fit cu faru, sa intre in far toate alea, pentru ca si la becuri e nevoei de balastru si de inca o piesa, sa nu se aprinda la bord nu stiu ce lumina.

Deci si cu becuri xenon sau led is 3 piese ce trebuie montate.
1-becu
2-balstru,sa nu licareasca becu
3-condensator,sa nu apara erori la bord.

Eu ma lasa-i bagubas si cu becurile laughing is prea multe pe poiata si nu mai stii ce sa alegi, nu stii care is mai bune, sau care tin mai mult.
Video pe Youtube gasesti balamuc, becuri la fel, care intra exact in interiorul farului cu toate alea, dar costa peste 100 de dolari.

Faru sa schimbi, ia-ti gindu, uita, nu ai cum