| Cosmin_Paius_1999 a întrebat:

Am un scuter kymco people s 150, de ceva timp am o problema cu supraincalzirea. Are racire fortata pe aer, la rece pornea la sfert, mergea cat mergea, ii dadeam mai mult cox, il tineam peste suta chiar si cu doi pe el, iar la un moment dat isi pierdea din putere mergea in socuri, dadea rateuri si dintr-o data s-a oprit motorul, iar apoi nu mai voia sa porneasca. S-a supraincalzit si mi-a topit garnitura la intinzator, era fierbinte pana si capacul de transmisie (asta s-a intamplat cu fostul set de 163!).
Cand i-am pus setul de 150 (aveam cilindrul din inainte, nu era chiar uzat, iar eu i-am luat numai pistonul cu segmenti), l-am asamblat, i-am facut rondajul si seara l-am scos pe sosea. Ii dadeam usor la inceput si dupa aia prostia mea cred ca a fost aceea ca il turam destul de tare, am mers si cu doi pe el, nici nu stiu daca a durat mai mult de o ora, pur si simplu iar a inceput sa mearga in socuri si iar s-a oprit din mers! Nu mai voia sa porneasca deloc, a inceput sa-mi caraie releul de pornire (eu il pornesc numai la automat), era foarte fierbinte motorul, ma temeam sa nu-l fi calat, l-am lasat in pace iar a doua zi dimineata m-am gandit sa-l pornesc. Era rece si a pornit la sfert! Am mai mers un pic cu el, nu am mers mult ii mai dadeam pauze intre, iar mai pe seara l-am luat un pic cam tare, am vrut sa ma duc undeva si m-a lasat la mijocul drumului (am facut in jur de vreo 3-5 km), tot asa mers in socuri iar la sfarsit rateu si oprit. L-am tractat acasa, l-am lasat in pace, dupa o zi a pornit iar, l-am dat pe sosea si a mers 500 de metri si dupa aia a inceput iarasi cu socuri (se tura doar la sfert de acceleratie 30-50 km/ora, daca ii dadeam toata acceleratia incepea sa baraie tare si apoi incet, treptat se oprea motorul). Acum motorul se invarte dar nu vrea sa porneasca! Scuterul il am de aproape doua saptamani si mi-a facut numai probleme,
Ce problema are? De ce se supraincalzeste asa de tare si repede?
Va rog, sa ma ajute cineva in legatura cu asta, sa-mi dea un sfat, ceva. Dau fund.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Esti sigur ca e dela incalzire? verifica valvele, sa nu fie duse sau umbacsite, probabil nu raceste bine, poate dus si cilindrul, garnituri.

| Cosmin_Paius_1999 explică:

Motorul e in 4 timpi.
Oricum acum cred ca trebuie schimbat setu, s.au dilatat segmentii, poate s.a gripat, nu stiu momentan pentru ca nu l.am desfacut.
As vrea sa gasesc o solutie la problema cu supraincalzire!
Ar merge daca i.as adauga un ventilator aditional, sau ceva sa.i sporeasca racirea?
Ceva idei va rog?