| Num3Ascuns a întrebat:

Mi-am luat un Suzuki Sj vechi din ani `80 m-am plimbat cu el fara probleme, l-am oprit sa se mai raceasca motorul, apoi am plecat iar intr-o vale, m-am chinuit mult sa o urc, am coborat inapoi si s-a oprit motorul, apa era fierbinte, scotea aburi, arunca cu apa pe sus, l-am lasat sa se raceasca, sa il pornesc a inceput sa scartaie motor, credeam ca l-am calat, pana la urma a pornit, apa era la temperatura ei normala, am mers pe drum drept 100 metri si iar sa incalzit apa, iar sa oprit, iar am plecat iar s-a oprit pana acasa. Dimineata am pornit-o am accelerato daca se incalzea apa repede inseamna ca era de vina garnitura de la chiuloasa dar nu era.Sa fie termostatul de vina? De ce se incalzeste apa asa repede, de ce a scartait atunci in vale si ce a scartait?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua sfaturi.
Unul pentru viitor : cind motorul este incins nu se opreste ci se trage pe dreapta si se lasa sa mearga la relantii pina revine la temperatura normala.
Pentru masina : cred ca este cazul sa faci o revizie generala a masinii la un specialist.