| borsamm22 a întrebat:

Am un seat ibiza 2002 1.4 si as vrea sa stiu oare de ce face galagiezgomot'zc zgomot/huruit ceva cand virez la maxim stand cu masina pe loc(doar cand ii la maxim si fortez volanul) si am si ceva ulei pe langa baia de ulei pe unde.i garnitura dar ii foarte putin. Precizez ca ulei am la limita de maxim iar ulei servo am la nivel. Asa masina merge foarte bine nu bate nimic pe ea
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Robbu a răspuns:

Atunci cand iei volan maxim stanga sau dreapta pe loc(o brachezi)e destul de normal sa faca putin zgomot.
Alta problema nu ar fi decat una care e grava desi nu cred ca este la tine.
Cureaua de la servo si-a pierdut din proprietati nu este indicat sa iei maxim de volan in viraje la autoturisme care au pompa de servodirectie cu actionare mecanica, montata pe cureaua de la accesorii, (nu stiu cum o ai tu) deoarece nu are supapa de refulare( cum au cele servoelectrice), si pur si simplu cand ajungi cu volanul in capat pompa nu mai are unde sa bage presiune si aproape ca se blocheaza.
daca mai insisti, te poti trezi cu axul rupt.
Du-o la un service cel mai indicat, sa nu ai surprize apoi.
Mult noroc!