| Andrei199114 a întrebat:

Luni ma duc sa cumpar un Seat Ibiza II din anul 2002 motor 1.4 16v, ce parere aveti despre masina? Trage bine, merge bine? happy

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acceptabila.Depinde ce cumperi tu.Nouă sau la mana a doua.Adica rulajul. Daca e la mana a doua.Ca nu ai spus.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Probabil daca e din 2002 e cam complicat sa o ia noua nu crezi?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Asa e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca trage bine si merge bine o sa afli cand ai sa ii faci un test. Totul depinde de cum a fost intretinuta masina ca totusi are 13 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Caroseria e foarte ok, pentru clasa ei. Spatiu suficient, tinuta buna de drum.
Motorul insa, e un rahat cu doua axe cu came. Mananca ulei, consuma mult, pleaca de pe loc de zici ca-i scuter fara segmenti. E plin de defecte. Cutiile de viteze nu rezista.
Un motor bun pentru modelul ala, ar fi 1.4 TDI, sau 1.2 TDI.
Eu am condus o Ibiza 1.9 SDI, mergea foarte fain, dar trebuie sa fii 'putin' dus cu capul, sa platesti taxe de 1.9, pentru un... Polo.
(da, Polo, pentru ca Ibiza e versiunea spaniola de la Polo, iar Fabia, versiunea ceha)

| MariusF23 a răspuns:

Trage ca dacia... mai rau ca loganul de 1.2. De tinut se tine destul de ok pe drum, dar motorul e praf, consuma mult, mananca si ulei.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Depinde cat de intretinuta o ei

| vladeusebiu a răspuns:

Are 13-14 ani de acu masina e depasita, daca era masina germana mai ziceai, dar asa nu.

| suntserios a răspuns (pentru vladeusebiu):

E de mult spulberat mitul cu "daca e masina germana"... si totusi daca nu stiai SEAT e cumparat de vw inca de prin anii 90 asa ca tot masina germana e