| Ladislau a întrebat:

Am un tgb 125cc din 2010 scoterul a stat 2 ani acum am schimbat Bujia am curățat carburator și am pornit! Pornește da nu sta la relanti și anegreste bujia! Am cumpărat altul pompa de benzină filtru de benzină am schimbat benzină an rezervor pornește și tot așa face! Dacă pun benzină an capul pistonului pornește și merge câtva km și ancepe iar să anegreste bujia și tot așa dimineața trebuie să bag iar benzină la piston să pot porni nu vine benzină din rezervor la carburator constant! Ce se poate face?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa 2 ani de nefunctionare, este recomandata o revizie /curatire completa!
Trebuie spalat si rezervorul (si conductele, filtrul, carburatorul) de combustibil (benzina) de eventuala mizerie depusa (rugina, nsip, etc.). Spalarea se face prin clatire-scuturare, de cel putin 2 ori, cu cel putin 1/2 litrii de benzina.
Benzina "de spalare" se poate filtra (daca ai sita speciala de filtrare benzina), dar ultima tura de spalare se face cu benzina proaspata!
Daca este motor cu 2 timpi, atunci tentie mare la raportul amestecului benzina + ulei!
De asemenea, trebuie curatat si filtrul + conductele de aer!
La pornirea motorului, acesta se va tura timp de 2-3 minute si abia dupa aceease va lasa in relantin! Scopul este sa se arda surplusul de benzina, ulei si mizerie din cilindrii.
Doar daca se mentine in relanti, atunci se va regla acesta.